Про критичне становище з виплатами соціальної допомоги

Управління соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації звернулося до Рокитнівської районної ради з проханням виділити кошти на забезпечення різних видів соціальних допомог, «з метою недопущення соціальної напруги та невдоволення серед окремих соціальних груп населення».

Управління соціального захисту повідомляє, що кількість пільговиків в нашому районі, яким необхідно провести розрахунки рівня доходів, становить понад десять тисяч. Суттєво, в 268 разів, а це понад шість тисяч, збільшилася кількість громадян, які звернулися в управління за призначенням житлових субсидій (для порівняння: у 2014 році в районі субсидій отримували 34 господарства).  За призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям лише з початку поточного року звернулося 3977 сімей.

Основна ж проблема  в районі зараз виникла з виплатою компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги престарілим людям. Як повідомляє Управління соціального захисту, заявники оформляють дану компенсацію для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у зв’язку з тим, що при нарахуванні компенсації повних три місяці заявники рахуються зайнятими, і у зв’язку з тим, що відділеннями Рокитнівського територіального центру соціального обслуговування обмежено обслуговувати пенсіонерів, які мають дітей працездатного віку. Також Управління соціального захисту аргументує різке збільшення бажаючих обслуговувати пенсіонерів відсутністю в районі робочих місць для працевлаштування.

При цьому Постановою Кабінету Міністрів визначено, що компенсація фізичним особам, які обслуговують престарілих осіб, виплачується не з державного бюджету, а за рахунок коштів місцевого бюджету. За період з лютого по серпень виникла заборгованість з виплати компенсації на суму один мільйон 15, 2 тис грн. Причому кількість звернень щодо даної компенсації щомісячно збільшується в середньому на 90 осіб, а отже ця заборгованість буде різко збільшуватися.

Найбільше отримувачів даної компенсації оформлено в Старосільській сільській раді – 174, Глиннівській сільській раді – 137, Березівській – 90, Борівській ‒ 66, Кам’янській ‒ 60, Рокитнівській селищній раді ‒ 50. У зв’язку з цим виникає питання: чому кошти за догляд за престарілими людьми (які мають дітей працездатного віку) повинні виплачуватися з бюджету всього району, якщо так нерівномірно оформлені ці заявники? Постанова Кабміну не визначає, з якого саме місцевого бюджету повинні виплачуватися ці кошти ‒ обласного, районного чи сільського, тому логічним має бути такий підхід до вирішення цього питання, при якому мають виплачувати вказані кошти ті сільські ради, які займаються оформленням фізичних осіб для догляду за престарілими людьми.

Окрім всього іншого, оформлення догляду за престарілими людьми дає можливість уникати призову в армію, що, імовірно, і є основною причиною такого різкого збільшення доглядачів, і є по факту скритою формою ухилення від виконання військового обов’язку. За рахунок коштів місцевих бюджетів.

Якщо ж ідеться про районний бюджет, то основна складова його наповнення ‒ відрахування 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Якщо в районі значна частина людей працює без оформлення на роботу ‒ то це пряма втрата бюджету району, з якого йдуть виплату за заробітну плату працівників медицини, технічних працівників в галузі освіти, будівництво і ремонт закладів освіти тощо. Тепер до всього цього додаються виплати компенсації фізичним особам, які оформлюються для догляду за престарілими людьми. Ця компенсація призначається і виплачується Управлінням соціального захисту Рокитнівської РДА, яке фактично й створило «окрему соціальну групу населення» і зараз говорить про «соціальну напругу та невдоволення» серед цієї окремої  соціальної групи.

Підсумовуючи, можна сказати, що в нашому районі виникла гостра проблема із соціальними виплатами, яку тепер не так легко буде вирішити. Рокитнівська районна рада змушена буде звертатись в усі відповідні інстанції як для вирішення питання соціальних виплат, так і питання легалізації робочих місць в районі (додаткове джерело наповнення місцевих бюджетів).

Наша сторінка у Facebook:

Вересень 2017

Випадкове зображення